Ministria e Mbrojtjes: Rusia duhet të zhvillojë raketa të reja për të luftuar Shtetet e Bashkuara përpara vitit 2021 - Bota Sot
Ministria e Mbrojtjes: Rusia duhet të zhvillojë raketa të reja për të luftuar Shtetet e Bashkuara përpara vitit 2021

Evropë

Ministria e Mbrojtjes: Rusia duhet të zhvillojë raketa të reja për të luftuar Shtetet e Bashkuara përpara vitit 2021

Më: 5 shkurt 2019 Në ora: 10:28
Vladimir Putin, Sergei Shoigu

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë Sergei Shoigu, citohen të ketë thënë se Rusia duhet të zhvillojë raketa të reja për të luftuar Shtetet e Bashkuara përpara vitit 2021.

Rusia duhet të zhvillojë një raketë të ri të lundrimit me bazë në tokë dhe një raketë të re hipersonike përpara vitit 2021 për t'iu përgjigjur daljes së planifikuar të Uashingtonit nga një pakt i kontrollit të armëve bërthamore, tha agjencia e lajmeve RIA të ketë thënë ministri i mbrojtjes të martën.

Presidenti Vladimir Putin tha të shtunën se Rusia kishte pezulluar Traktatin e Forcave Bërthamore të Periudhës së Luftës së Ftohtë, pasi Shtetet e Bashkuara njoftuan se do të tërhiqeshin nga pakti, duke akuzuar Moskën për shkelje.

Ai tha në të njëjtën kohë se Rusia duhet të zhvillojë raketa të reja në këmbim të një përgjigje.

RIA përmendi Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu, si urdhërimin e ushtrisë për të filluar punën për zhvillimin e dy sistemeve të reja raketore dhe për të siguruar që puna të përfundonte deri në vitin 2021.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...