Hakmarrja brutale e natyrës: ja si duken kafshët e egra në zonën e Çernobilit - Bota Sot
Hakmarrja brutale e natyrës: ja si duken kafshët e egra në zonën e Çernobilit

Evropë

Hakmarrja brutale e natyrës: ja si duken kafshët e egra në zonën e Çernobilit

Nga: F.B Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 18:59
Foto ilustrim

Me 26 prill 1986 , 129 tonë material radioaktiv janë hedhur në atmosferë nga centralit atomik në Çernobil në veri të Ukrainës, ku dikur ishte vendbanimi Pripjat tash është shndërruar në qytet të fantazmave, duke I ekspozuar njerëzit me radioaktivitet 90 herë më të madh se bomba atomike e hedhur në Hiroshimë.

Zona e Çernobillit është zonë e veçantë e mbuluar me vegjetacion të madhd dhe e populluar me lloje të shumta të kafshëve nga më të ndryshmet.

Sipas studimeve të kryera nga revista “Kjurent bajologji”,  në zonën e rezervatit natyror që shtrihet në veri të elektranës së Çernobillit, mund të hasen losos, kaproj, derra të egër dhe ujq, në rezervatin Polesije që u krijua pas katastrofës së vitit 1986.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...