Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme, nëse nuk miratohet buxheti - Bota Sot
Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme, nëse nuk miratohet buxheti

Evropë

Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme, nëse nuk miratohet buxheti

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 09:36
Pedro Sanchez

Qeveria socialiste e Spanjës ka në plan të njoftojë kalimin në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme, pas humbjes së pritshme të saj në një votim të buxhetit kryesor të vendit, sot, duke qenë se kryeministri Pedro Sanchez refuzoi të negociojë vetëvendosjen katalanase, thanë burimet politike të martën.

Dy parti të vogla pro-pavarësisë katalanase, mbi votat e të cilave qeveria është mbështetur për të miratuar legjislacionin, deri tani kanë theksuar refuzimin e tyre ndaj buxhetit të përgjithshëm.

Ato thanë se ishin të hapura për të negociuar deri në votimin e buxhetit, nëse qeveria u premton atyre një dialog për të drejtën për vetëvendosje, por kjo e drejtë është e ndaluar nga kushtetuta spanjolle.

Ministri i Buxhetit, Maria Jesus Montero i tha parlamentit se qeveria “nuk do të pranojë shantazh” mbi buxhetin. “Nëse doni vetëvendosje, mund t’ju them se nuk do të ketë buxhet”, tha ai, duke paralajmëruar se Katalonia do të humbiste shanset për një buxhet të mirë dhe bujar për rajonin.

Qeveria dhe burimet e partisë socialiste thanë se data e zgjedhjeve të parakohshme nuk ishte caktuar, por shtuan se 14 prilli ishte më i mundshëm, pasuar nga 28 prilli, sepse kryeministri Pedro Sanchez dëshiron një votë sa më shpejt të jetë e mundur, për të mobilizuar votuesit e majtë kundër kërcënimit për të drejtën që vjen në pushtet.

“Ideja është të njoftojmë se po i bëjmë thirrje zgjedhjeve sa më parë që të jetë e mundur kur buxheti i përgjithshëm i shtetit të rrëzohet”, tha një burim i qeverisë për Reuters, duke shtuar se shpallja e shpejtë e zgjedhjeve duhet të errësojë humbjen e votave të buxhetit dhe të krijojë rrjedhë më pozitive, duke ndihmuar socialistët.

Një burim i lartë i partisë socialiste konfirmoi se njoftimi i një zgjedhjeje të menjëhershme ndoshta do të vinte shpejt: “Ka gjasa, sapo të përfundojë votimi për buxhetin”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...