Qindra njerëz marshuan në Romë pas akuzave për abuzim në kishë - Bota Sot
Qindra njerëz marshuan në Romë pas akuzave për abuzim në kishë

Evropë

Qindra njerëz marshuan në Romë pas akuzave për abuzim në kishë

Më: 23 shkurt 2019 Në ora: 16:02
Foto

 Akuzat e fundit për abuzim, bashkuan të gjithë Vatikanin. Qindra katolikë të Italisë dhe më gjerë kanë marshuar nëpër Romë, për të protestuar mbrojtjen priftërinjëve pedofilë nga Vatikani, shkruan AP.

 Pllakatat e mbajtura nga të mbijetuarët e abuzimit dhe mbështetësit e tyre akuzuan heshtjen e Vatikanit, ndërsa protestuesit e tjerë thirrën për ‘drejtësi fetare për të gjithë’. Shumë përkrahës thanë se kisha duhet të lejojë autoritetet civile të hetojnë rastin dhe të ndjekin penalisht priftërinjët që kanë ngacmuar ose përdhunuar fëmijët.

 Marshimi i së shtunës u mbajt në kohë të njejtë me samititn katërditor të Papa Françeskut, i cili kishte të bëjë për parandalimin e abuzimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...