Turqia hyn në recesion - Bota Sot
Turqia hyn në recesion

Evropë

Turqia hyn në recesion

Më: 11 mars 2019 Në ora: 17:32
Turqi

Turqia në fund të vitit të kaluar hyri zyrtarisht në recesion, pasi prodhimi i brendshëm bruto ra me 2.4% në tremujorin e katërt krahasuar me tremujorin e mëparshëm, njoftoi sot Zyra Turke e Statistikave.

Një ngadalësim i tillë ndoqi rënien prej 1.6% në tremujorin e tretë të GDP-së, raporton BBC, dhe kujton se dy tremujorët e njëpasnjëshëm të rritjes ekonomike negative janë sipas përkufizimit të recesionit.

Një luftë tregtare me SHBA-në ka çuar në një rënie të mprehtë të vlerës së lirës turke, gjeq ë ka ndikuar në rritjen e importit. Monedha e Turqisë u dobësua me 30 për qind kundrejt dollarit vitin e kaluar, që do të thotë se importi i mallrave është rritur me një të tretën.

Për shkak të kësaj, bankat qendrore turke rritën normat e interesit, duke rritur koston e huamarrjes, dhe shitjet e makinave, pasuritë e paluajtshme dhe prodhimi industrial u përballën gjithashtu me vështirësi.

Në nivelin e gjithë vitit 2018, Turqia arriti një rritje ekonomike prej 2.6 për qind, ritmi më i ngadalshëm që nga viti 2009.

Në vitin 2017, rritja ekonomike ishte  7.4 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...