Serbia dhuron 1 milion euro për restaurimin e katedrales Notre Dame - Bota Sot
Serbia dhuron 1 milion euro për restaurimin e katedrales Notre Dame

Evropë

Serbia dhuron 1 milion euro për restaurimin e katedrales Notre Dame

Më: 22 prill 2019 Në ora: 15:55
Katedralja Notre Dame

Serbia tha të hënën se do të dhurojë një milion euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales së Notre-Dame, pasi tabloidët pro-qeveritarë thanë se zjarri ishte "ndëshkimi i Perëndisë" në Francë, shkruan AFP.

Donacioni, i barabartë me 1.1 milion dollarë, "konfirmon miqësinë tonë shekullore me popullin francez", tha qeveria serbe në një deklaratë.

Beogradi shpreson se "ky simbol i qytetërimit francez dhe i botës do të rindërtohet sa më shpejt që të jetë e mundur".

Dhurata vjen pas dy tabloidëve, Alo dhe Informer, tha se flaka ishte ndëshkim hyjnor pasi flamuri i Kosovës u shfaq brenda katedrales gjatë përkujtimeve të njëzetvjetorit të Luftës së Parë Botërore në Paris vitin e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...