Vatikani zyrtarisht hap debatin mbi priftërinjtë e martuar - Bota Sot
Vatikani zyrtarisht hap debatin mbi priftërinjtë e martuar

Evropë

Vatikani zyrtarisht hap debatin mbi priftërinjtë e martuar

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 12:21
Papa Françesku

Vatikani ka hapur zyrtarisht debatin për lejimin që burrat e martuar të shugurohen si priftërinj në pjesët e largëta të Amazonës, ku priftërinjtë janë aq të pakët sa katolikët mund të shkojnë javë ose muaj pa marrë pjesë në një Meshë, shkruan AP.

Propozimi ishte në një dokument pune i lëshuar të hënën për një takim në tetor të peshkopëve të Amerikës së Jugut në Amazon.

Dokumenti, i përgatitur nga Vatikani bazuar në të dhëna nga rajoni, pohoi se beqaria është një dhuratë për kishën. Por, kjo u sugjeroi zyrtarëve që të studiojnë "mundësinë e shugurimit priftëror për njerëzit më të moshuar, mundësisht indigjenë dhe të respektuar dhe të pranuar nga komunitetet e tyre, edhe nëse kanë familje të qëndrueshme, për zonat më të largëta të rajonit".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...