Vdes Vincent Lambert/ Simbol i debatit për fundin e jetës - Bota Sot
Vdes Vincent Lambert/ Simbol i debatit për fundin e jetës

Evropë

Vdes Vincent Lambert/ Simbol i debatit për fundin e jetës

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 23:14
Vincent Lambert

Vincent Lambert, tetraplegjiku 42 vjecar, në gjendje vegjetative prej më shumë se 10 vitesh, i shndërruar në simbol të debatit për fundin e jetës në Francë, ka vdekur.

Lajmi është konfirmuar nga familja. Pas vendimit të fundit të gjykatës, mjekët prej më shumë se një jave, kishin ndërprerë kurat dhe ushqimin.

Prindërit e tij, kishin bërë një betejë të vërtetë ligjore për të penguar që të birit, viktimë të një aksidenti rrugor në 2008, ti ndërpriteshin kurat dhe ushqimi që e mbanin në jetë.

Nga e hëna, ata ishin dorëzuar, duke e përshkruar tani si të paevitueshme vdekjen e Vinsentit.

Eutanazia është e paligjshme në Francë, por mjekët lejohen ti japin fund pacientëve të pashërueshëm. Rasti i Lambert, ndau vendin por edhe familjen e tij, duke u bërë shkak edhe për demonstrime në rrugët e Parisit.

Prindërit e tij kanë luftuar ta mbanin në jetë të birin e madje kanë folur për vrasje shtetërore, por bashkëshortja, dhe të afërm të tjerë, argumentonin se gjëja më njerëzore për të bërë ishte ta lejonin atë të vdiste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...