Sot Dita e Bastijës, dita kombëtare franceze - Bota Sot
Sot Dita e Bastijës, dita kombëtare franceze

Evropë

Sot Dita e Bastijës, dita kombëtare franceze

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 14:11
Foto ilustrim

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe liderë të tjerë evropianë janë të ftuar nderi në Paris me rastin e paradës së Ditës së Bastijës (dita kombëtare franceze) që feston bashkëpunimin ushtarak europian.

Trupa nga 10 vendet që marrin pjesë në Iniciativën Europiane për Ndërhyrje, përfshirë Francën dhe Gjermaninë, do të marrin pjesë në paradën tradicionale në bulevardin “Champs-Elysees”.

Merkel është në stendën e ngritur në “Place de la Concorde” bashkë me zyrtarët francezë si dheliderë të tjerë europianë përfshirë, kryeministrin Charles Michel dhe presidentin e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...