Ish-ministri rumun emërohet zv/sekretar i përgjithshëm i NATO-s - Bota Sot
Ish-ministri rumun emërohet zv/sekretar i përgjithshëm i NATO-s

Evropë

Ish-ministri rumun emërohet zv/sekretar i përgjithshëm i NATO-s

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 20:07
Mircea Geoana

NATO emëroi ish-ministrin e Jashtëm të Rumanisë, Mircea Geoana, në postin e zëvendëssekretarit të përgjithshëm të aleancës ushtarake.

Geoana, ish-udhëheqës i Partisë Socialdemokrate të Rumanisë, do të zëvendësojë amerikanen Rose Gottemoeller.

Geoana "është një mbështetës i madh i lidhjes transatlantike dhe do të sjellë në këtë post përvojën e gjatë si burrështetas dhe diplomat", tha përmes një deklarate NATO-ja.

Sipas së njëjtës, ai do të jetë rumuni i parë që udhëheq këtë zyrë të lartë.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përmes një postimi në Twitter, shprehu mirënjohje për Geoanan dhe për shërbimin e Gottemoellerit.

Geoana ka qenë ministër i Jashtëm i Rumanisë në vitet 2000-2004 dhe ka garuar për president në vitin 2009, por ka humbur në balotazh nga presidenti i atëhershëm, Traian Basescu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...