Liderët e G7-ës mblidhen në Francë për të diskutuar Iranin, Rusinë dhe Amazonën - Bota Sot
Liderët e G7-ës mblidhen në Francë për të diskutuar Iranin, Rusinë dhe Amazonën

Evropë

Liderët e G7-ës mblidhen në Francë për të diskutuar Iranin, Rusinë dhe Amazonën

Më: 24 gusht 2019 Në ora: 15:42
Emmanuel Macron

Liderët e kombeve të fuqishme në botë janë duke u mbledhur të shtunën në jugperëndim të Francës në Samitin G7, për të diskutuar programin bërthamor të Iranit dhe mundësinë e inkuadrimit të Rusisë në këtë grup.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe kryeministri britanik Boris Johnson, janë në mesin e liderëve që pritet të marrin pjesë në samitin dy ditor, nën patronatin e presidentit francez Emmanuel Macron.

Para nisjes nga Uashingtoni, Trump u tha gazetarëve se pret një diskutim shumë të dobishëm me anëtarët e tjerë të G7-ës. Ai po ashtu bëri thirrje që Franca të tërhiqet nga plani për të vendosur taksa ndaj gjigantëve të teknologjisë në SHBA, Google dhe Facebook.

Macron tha se do të provojë të bindë Trumpin për të nënshkruar një dokument që siguron mbrojtjen e natyrës pas zjarrit të vazhdueshëm dhe shkatërrues në Amazonë.

Të gjithë sytë do të jenë nga marrëdhënia e Trumpit me pjesën tjetër të grupit. Këtë vit, Uashingtoni ka bërë presion të vazhdueshëm ndaj Bashkimit Evropian , për të detyruar Teheranin të diskutojë për programin bërthamor.

Trump po ashtu pritet të përballet me kundërshtime nëse vazhdon të insistojë se Moska duhet të kthehet në grup që më parë quhej G8. Rusia ishte përjashtuar nga formati G8 pas aneksimit të Krimesë së Ukrainës në mars të vitit 2014.

Anëtarët e tjerë të G7-ës kishin vendosur sanksione ndaj veprimeve të Moskës kundrejt Ukrainës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...