Aktivistët holandez protestojnë kundër karakterit fytyrë zezë - Bota Sot
Aktivistët holandez protestojnë kundër karakterit fytyrë zezë

Evropë

Aktivistët holandez protestojnë kundër karakterit fytyrë zezë

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 21:09
Foto

Aktivistët e antiracizmit janë duke protestuar në qytetet e Holandës përderisa fëmijët holandez janë duke marrë pjesë në arritjen vjetore të Shenjëtorit Nikolas dhe të një karakteri fytyre zezë e cila tradiciolanisht e shoqëron atë, raporton The Guardian.

Karakteri i "Pete të Zi", zakonisht i portretizuar nga njerëzit e bardhë duke veshur fytyrë të zezë, krahë të dredhur dhe buzëkuq të spikatur, ka provokuar diskutim të madh e nganjëherë në vitet e fundit edhe dhunë.

Aktivistët kundër racizmit thonë se ekspozimi i njerëzve të zi ndaj pamjeve të tilla është i dhimbshëm dhe i rrezikshëm për fëmijë. Por një pjesë e madhe e popullit holandez thonë se nuk ka arsye që të ndërrohet një festë tradicionale, ata e konsiderojnë si kenaqësi të padëmshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat