BE thotë se zgjidhja e Izraelit në territorin Palestinez është e paligjshme - Bota Sot
BE thotë se zgjidhja e Izraelit në territorin Palestinez është e paligjshme

Evropë

BE thotë se zgjidhja e Izraelit në territorin Palestinez është e paligjshme

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 22:52
Federica Mogherini

Bashkimi Evropian tha të hënën se vazhdoi të besojë se veprimtaria e zgjidhjes izraelite në territorin e okupuar Palestinez ishte e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar dhe gërryen perspektivat për paqe të qëndrueshme.

"BE i bën thirrje Izraelit të përfundojë të gjithë veprimtarinë e zgjidhjes, në përputhje me detyrimet e saj si një fuqi okupuese," tha në një deklaratë shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Komentet e saj erdhën pasi Shtetet e Bashkuara në mënyrë efektive mbështesin të drejtën e Izraelit për të ndërtuar vendbanime hebraike në Bregun Perëndimor të okupuar duke braktisur pozicionin e saj katër-dekador të vjetër se ato ishin "në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar", raporton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat