Punëtorët francezë të gatshëm për grevë të gjatë për të luftuar ndryshimin e pensioneve - Bota Sot
Punëtorët francezë të gatshëm për grevë të gjatë për të luftuar ndryshimin e pensioneve

Evropë

Punëtorët francezë të gatshëm për grevë të gjatë për të luftuar ndryshimin e pensioneve

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 12:58
Foto ilustrim

Një pjesë e madhe e fuqisë punëtore të Francës, që përfshin breza, do të fillojnë në grevë të enjten për të protestuar ndaj rregullimit të planifikuar të qeverisë së sistemit të pensioneve, raporton AP.

Duke u mbledhur në Paris, ata duan të shqetësojnë zemërimin e tyre ndaj propozimeve të reformës për të cilat Presidenti Emmanuel Macron mendon se janë të domosdoshëm për ta bërë sistemin e pensioneve të qëndrueshëm financiarisht.

Vincent Le Faucheur, 23 vjeç, do të marshojë krah për krah me dajën e tij, 41-vjeçarin Gilles Pierre. Të dy punojnë në hekurudhat e Francës dhe të dy janë të gatshëm për një "grevë të pakufizuar" që mund të paralizojë ekonominë në mbarë vendin për ditë, madje edhe javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat