Kryeqyteti Bosnjës i mbuluar nga ndotja e rrezikshme e ajrit - Bota Sot
Kryeqyteti Bosnjës i mbuluar nga ndotja e rrezikshme e ajrit

Evropë

Kryeqyteti Bosnjës i mbuluar nga ndotja e rrezikshme e ajrit

Më: 8 dhjetor 2019 Në ora: 18:28
Ilustrim

Autoritetet thonë se ndotja e ajrit në kryeqytetin e Bosnjës në Sarajevë ka arritur nivele të rrezikshme ditët e fundit, duke bërë që zyrtarët të ndalojnë automjetet e transportit nga rrugët, të anulojnë të gjitha ngjarjet publike në natyrë dhe paralajmërojnë qytetarët të qëndrojnë brenda, raporton AP.

Zyrtarët gjithashtu kanë ulur temperaturat e ngrohjes qendrore të karburantit për ndërtesa.

Masat u vendosën këtë javë nga qeveria rajonale e Sarajevës. Ajo thotë të dielën se për shumicën e tre ditëve të kaluara, vlerat për grimcat 10PM në ajër kanë qenë të paktën dy herë - dhe nganjëherë pesë herë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat