Turqia riarreston aktivistin dhe biznesmenin pak orë pas lirimit - Bota Sot
Turqia riarreston aktivistin dhe biznesmenin pak orë pas lirimit

Evropë

Turqia riarreston aktivistin dhe biznesmenin pak orë pas lirimit

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 09:42
Foto

Një biznesmen dhe një aktivist i të drejtave të njeriut janë riarrestuar, pa orë pasi u arrestuan të akuzuar për rrëzimin e qeverisë.

Gjykata urdhëroi lirimin e menjëhershëm të Osman Kavala ditën e martë, pasi u rrëzuan akuzat kundrejt tij dhe 8 personave të tjerë në lidhje me protestën e vitit 2013.

Por disa orë pas lirimit, një mandat arresti u lëshua sërish për një tentativë grushti shteti në vitin 2016.

Gjyqi i Kavalas ka shkaktuar reagime të forta në Turqi nga aleatët perëndimorë.

Më herët në dhjetor, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut u shpreh se Kavala është ndaluar në mënyrë arbitrare dhe kërkoi lirimin e tij të menjëhershëm, pasi ai kishte kaluar dy vite në burg tashmë.

Akuzat e reja ndaj Kavalas janë të lidhur me dështimin e një grushti shteti në korrik të vitit 2016, në të cilin vdiqën 250 persona dhe u plagosën më shumë se 1400 të tjerë.

Qysh nga ajo kohë, dhjetëra mijëra persona janë ndaluar dhe mijëra të tjerë janë pushuar nga funksionet publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat