1,500 punëtorë pozitivë me coronavirus, alarmohen autoritetet gjermane – kthehen masat e bllokimit në rajonin e goditur - Bota Sot
1,500 punëtorë pozitivë me coronavirus, alarmohen autoritetet gjermane – kthehen masat e bllokimit në rajonin e goditur

Evropë

1,500 punëtorë pozitivë me coronavirus, alarmohen autoritetet gjermane – kthehen masat e bllokimit në rajonin e goditur

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 20:43
Foto ilustrim

Shteti i Gjermanisë North Rhine-Westphalia zgjati të hënën një bllokim si pasojë e coronavirusit në një rreth të goditur fort nga një shpërthim në një thertore, por largoi kufizimet në një zonë fqinje.

Sipas mediave të huaja, rrethet e Guetersloh dhe Warendorf të martën e kaluar u bënë të parat në Gjermani që u kthyen përsëri në mbyllje pasi që mbylljet si pasojë e coronavirusit filluan të lehtësohen në maj, duke prekur mbi 600,000 njerëz.

Kryeministri i shtetit perëndimor Armin Laschet tha se Guetersloh do të qëndrojë në mbyllje deri më 7 korrik ‘si një masë paraprake’, edhe nëse testimi tregonte vetëm një përhapje të kufizuar të virusit nga një thertore në popullatën më të gjerë.

Rrethi fqinj i Warendorf megjithatë do të jetë në gjendje të dalë nga bllokimi siç ishte planifikuar në 30 qershor, tha Laschet para një gazetari në Duesseldorf.

Për Warendorf, “nga nesër të njëjtat rregulla do të zbatohen si diku tjetër në North Rhine-Westphalia”, tha ai.

Kjo do të thotë që kinematë, pishinat, baret dhe palestrat do të lejohen të rihapen.

Laschet, një kandidat kryesor për të pasuar Angela Merkel si kandidat për kancelar i partisë konservatore të CDU në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, shtoi se shpërthimi i COVID-19 që filloi në fabrikën e përpunimit të mishit Toennies në Guetersloh ishte “nën kontroll”.

Siç bëhet e ditur, më shumë se 1.500 nga rreth 7,000 të punësuar në atë fabrikë kanë dalë pozitivë në testet për virusin deri më tani.

Shumë prej tyre thuhet se janë nga Rumania dhe Bullgaria dhe jetojnë në banesa të përbashkëta afër fabrikës.

Gjermania ka regjistruar gati 194,000 raste të coronavirusit dhe 8,961 vdekje deri më tani, duke i dhënë asaj një nga nivelet më të ulëta të vdekshmërisë në Evropë.

Sidoqoftë, ajo ka parë disa shpërthime në thertoreve, duke ngritur pyetjet në lidhje me kushtet e shëndetit dhe sigurisë së industrisë dhe duke nxitur thirrje për reforma.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat