Në Pragë organizohet ahengu “lamtumirës” për coronavirusin, pjesëmarrësit ndanë mes vete ushqimin dhe pijet - Bota Sot
Në Pragë organizohet ahengu “lamtumirës” për coronavirusin, pjesëmarrësit ndanë mes vete ushqimin dhe pijet

Evropë

Në Pragë organizohet ahengu “lamtumirës” për coronavirusin, pjesëmarrësit ndanë mes vete ushqimin dhe pijet

Më: 1 korrik 2020 Në ora: 15:53
Foto Ilustrim

Dhjetëra mijëra qytetarët të Çekisë janë mbledhur në urën Karlovo në Pragë, ku ishte organizuar “ahengu simbolik lamtumirës” për COVID-19, shkruan BBC.

Sipas organizatorëve, me këtë aheng kanë dashur të shënojnë fundin e krizës që ishte shkaktuar si pasojë e pandemisë së coronavirusit, dhe se me këtë veprim kanë dashur t’ua bëjnë me dije të tjerëve që nuk kanë nevojë të frikësohen që të takohen me më të dashurit e tyre.

Kujtojmë që në Çeki deri më tani janë regjistruar 12 mijë raste me COVID-19, si dhe 350 tjerë që kanë humbur jetën nga coronavirusi.

E gjatë javës së kaluar qeverie çeke ka lejuar tubimet me mbi njëmijë persona si dhe hapjen e pishinave, muzeve dhe kopshte zoologjike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat