​Franca pezullon pjesëmarrjen në operacionin e NATO-s në Mesdhe - Bota Sot
​Franca pezullon pjesëmarrjen në operacionin e NATO-s në Mesdhe

Evropë

​Franca pezullon pjesëmarrjen në operacionin e NATO-s në Mesdhe

Më: 1 korrik 2020 Në ora: 16:53
Ilustrim

Parisi zyrtar ka informuar Aleancën Veri-atlantike se nuk do të marrë pjesë në operacionin detar në Detin Mesdhe, pas rezultateve të hetimit për incidentin midis luftanijeve franceze dhe turke, deklaroi sot një zyrtar i Ministrisë së Forcave të Armatosura të Francës.

Zyrtari deklaroi në një letër drejtuar sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, se Franca kishte bërë katër kërkesa për të sqaruar rolin në operacionin "roje deti", përfshirë bashkëpunimin e saj me misionin e BE-së që po zbaton embargon e OKB për armët në Libi, transmeton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat