Arrestohet një shtetas i huaj në Beograd, dyshohet se ishte pjesë e demonstratave në Serbi - Bota Sot
Arrestohet një shtetas i huaj në Beograd, dyshohet se ishte pjesë e demonstratave në Serbi

Evropë

Arrestohet një shtetas i huaj në Beograd, dyshohet se ishte pjesë e demonstratave në Serbi

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 10:32
Foto

Ukrainas R. L. (21), një shtetas izraelit, u arrestua mbrëmë gjatë protestave në Beograd, në të cilat sipas mediave u plagosën 10 oficerë policie.

Sipas mediave serbe, ai hyri në territorin e Republikës së Serbisë më 3 korrik të këtij viti, pas së cilës qëndroi në një bujtinë në kryeqytet.

Ai dyshohet se mori pjesë në trazirat e dhunshme mbrëmë.

Dhe mediat serbe shkruajnë se ka dyshime që ky është një person i rrezikshëm për sigurinë i cili gjithashtu mori pjesë në trazirat në Ukrainë.

Gjithashtu, siç bëhet e ditur më tej, një person tjetër që nuk kishte asnjë dokument u arrestua me të.

Mediat serbe kujtojnë edhe faktin që presidenti Aleksandar Vuçiq tha në një konferencë për shtyp dje se shërbimet e huaja në Beograd ishin të përfshirë në organizimin e dhunës në Beograd dhe vlerësoi se qëllimi i tyre ishte të dëmtonin reputacionin e Serbisë dhe të bënin presion mbi Beogradin para bisedimeve me Kosovën në Paris. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat