BE përplaset me OBSH-në, nuk bien dakord për vaksinën ndaj COVID-19 - Bota Sot
BE përplaset me OBSH-në, nuk bien dakord për vaksinën ndaj COVID-19

Evropë

BE përplaset me OBSH-në, nuk bien dakord për vaksinën ndaj COVID-19

Më: 25 korrik 2020 Në ora: 09:35
Foto ilustrim

Bashkimi Evropian duket se nuk është i interesuar të sigurojë vaksina të mundshme ndaj COVID-19, përmes programit global “Covax”, që drejtohet nga Organizata Botërore e Shëndetit, me arsyetimin, se po kalon në një proces tepër të ngadaltë, e mbi të gjitha me kosto tepër të lartë, shkruan Reuters.

OBSH-ja pritet që të nxjerrë në shitje vaksinën për një shifër diku tek 40 dollarë, ndërsa BE-ja po tenton që të gjej në treg shifër më të lirë.
Për këtë arsye ajo ka nisur bisedimet me një sërë kompanish farmaceutike, ku mund të përmendim: Moderna, Sanofi, BioNTech dhe CureVac. Veç kostos, vonesa e zbulimit të vaksinës ka bërë që BE të mendojë një zgjidhje alternative.

Sipas një zyrtari të lartë, drejtuesit e Bashkimit Evropian, kanë kërkuar që vaksina të jetë zbuluar më së largu në fund të këtij viti, ndërsa kjo mundësi duket se nuk plotësohet nga “COVAX”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat