Amerikanët po i ofrojnë Kroacisë 12 avionë luftarakë F-16 për 1.4 miliardë dollarë

Evropë

Amerikanët po i ofrojnë Kroacisë 12 avionë luftarakë F-16 për 1.4 miliardë dollarë

Nga: D.G. Më: 25 shtator 2020 Në ora: 14:00
A do të fluturojnë mbi qiellin kroat: F-16-a

Procesi i prokurimit të një skuadrilje avionësh luftarakë në Kroaci po tërheq vëmendjen e publikut në rajon dhe oferta e SHBA, e mbështetur nga Presidenti Milanoviq, duket se po del në pah dhe ata duket se e kanë marrë jashtëzakonisht seriozisht garën e re ndërkombëtare.

Rreth dhjetë ditë më parë, Kroacia mori katër oferta për aeroplanë luftarakë dhe ato arritën nga Suedia, SHBA-ja, Izraeli dhe Franca, shkruan "Jutarnji list", duke shtuar se autoritetet kontraktuese kërkuan oferta për tetë dhe 12 aeroplanë, transmeton Bota Sot.

Është interesante se si Bullgaria nënshkroi një kontratë me kompaninë amerikane Lockhed Martin në shkurt për blerjen e tetë avionëve F-16 block 70/72 me vlerë 1.256 miliardë dollarë.

Ndryshe nga konkursi i fundit, pala amerikane e konsideroi këtë jashtëzakonisht seriozisht, thonë burime jozyrtare, dhe media spekulon që amerikanët mund të ofrojnë 12 F-16 block 70/72 të rinj, të cilët sipas disa vlerësimeve mund të kushtojë 1.4 miliardë dollarë.

Kjo shumë do të përfshinte logjistikën, pjesët rezervë, trajnimin e pilotëve dhe teknikëve dhe kontrata do të nënshkruhej më së hershmi para verës së ardhshme. Ndërsa dorëzimi i aeroplanit zgjat deri në tre vjet e gjysmë, dhe MIG-të 21 shumë të vjetër kanë një jetëgjatësi deri më 2024, kroatët ndoshta do të merrnin disa F-16 të përdorur nga amerikanët, të cilët do të ishin pjesë e Forcave Ajrore Kroate në periudhën e tranzicionit.

Përveç amerikanëve, Izraeli është në lojë, duke ofruar F-16 Barak, por nuk ka të bëjë me avionët që Kroacia pothuajse bleu dy vjet më parë. Në fakt, Izraeli nuk mund t'i shesë pajisjet e tij Kroacisë, me të cilat ata azhurnuan avionët amerikanë.

Francezët ofruan Rafales të përdorur, avionë të shkëlqyeshëm me dy motorë dhe suedezët 12 Gripen C / D të rinj.

Është interesante që strukturat politike në Kroaci janë të ndara në lobimin për ofertuesit individualë. Presidenti Milanoviq është hapur në anën e amerikanëve, ndërsa kryeministri Plenkoviq, i cili është më i afërt me Brukselin, preferon më shumë ofertuesit evropianë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat