Në Serbi e rrah për vdekje vajzën e tij 2 vjeçare. Dënohet 40 vjet burg, tregimi është rrënqethës

Evropë

Në Serbi e rrah për vdekje vajzën e tij 2 vjeçare. Dënohet 40 vjet burg, tregimi është rrënqethës

Nga: B.S. Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 12:50
Albiq e Firuloviq (Foto nga Fb)

Natën midis 26 dhe 27 majit të vitit të kaluar, Zoran Albiq e ka rrahur brutalisht dhe për vdekje vajzën Luna (2.5), vajzë e gruas së tij të pakurorë Vesna Firuloviq (24).

Sipas Telegrafit serb, ai u dënua me 40 vjet burg sot në Gjykatën e Lartë në Serbi,.

Ai mbrohej gjatë gjithë kohës që nuk e kishte vrarë, por vetëm e kishte goditur me shuplakë.

Në një seancë të hershme, eksperti arriti në përfundimin se burri nuk ishte i papërgjegjshëm dhe se arsyeja e tij nuk ishte zvogëluar. Atëherë ish e dashura e tij Mira B. tha se ai e kishte rrahur edhe atë.

Sipas aktakuzës, kur Albiq u kthye nga qyteti në shtëpinë e familjes në Pragovo, theu pjata dhe hodhi gjëra rreth shtëpisë, duke prerë mollëzën në gishtin e madh të dorës së tij të djathtë. Kjo gjë e shqetësoi Lunën e vogël, kështu që foshnja filloi të qante. Albiq i kërkoi fëmijës të ndalonte së qari, por Luna nuk mundi për shkak të frikës. Ai "e goditi atë dy herë", sipas akuzës. E dëboi gruan e tij të pakurorë dhe qëndroi në shtëpi me fëmijën.

Thanë se fëmija ra nga tarraca

Vesna Firuloviq, nëna e vajzës së vrarë, e cila fillimisht ka thënë se Luna kishte rënë nga tarraca e pasigurt dhe madje kishte mbrojtur Zoranin, u pajtua me Prokurorinë e lartë publike në Negotin në tetor të vitit të kaluar për një dënim prej tetë vitsh burg. Ky është në fakt dënimi maksimal për veprën penale të mosdhënies së ndihmës një personi të pafuqishëm, për të cilën ajo u akuzua. Asaj i është ndaluar të dalë nga shtëpia e prindërve të saj dhe po pret shkuarjen për të vuajtur dënimin.

Autopsi përcaktoi se fëmija kishte dëmtime në kokë dhe fraktura të krahut të sipërm.

Sipas aktakuzës, pasi vajza vdiq, Albiq e lejoj nënën e saj në shtëpi. Në vend që të thërrisnin policinë, ata biseduan për një orë. Fëmijës ia ndërruan rrobat, thirrën ambulancën dhe thanë se fëmija kishte rënë nga tarraca ndërsa ishin duke fjetur.

Përndryshe, Vesna ka mbetur shtatzënë me burrin e saj legal në burg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat