Armin Lasche, ai mund të punojë me të gjithë

Evropë

Armin Lasche, ai mund të punojë me të gjithë

Nga: Sherif Ramabaja Më: 16 janar 2021 Në ora: 14:34
Armin Lasche

Së pari ai u tall nga të tjerët, tani ai triumfon: Me Armin Laschet, CDU ka vendosur kundër një fillimi të ri. Kjo është e frikshme, por mund të funksionojë.

Ai ishte, tha Armin Laschet në fjalën e tij të aplikimit, mbase "jo njeriu i inskenimit perfekt", por: "Unë jam Armin Laschet, dhe ju mund të mbështeteni në këtë". Ai ka të drejtë: Laschet nuk është veçanërisht emocionues ose drithërues, dhe as politika e tij, por të paktën ai është i besueshëm. Kjo është ajo për të cilën vendosi CDU në këtë kongres të partisë: Kundër rrezikut dhe për besueshmërinë.

Kjo është një surprizë, në fund të fundit, Laschet nuk u konsiderua favorit për shumicën e fushatës së gjatë zgjedhore. Në sondazhet midis mbështetësve të partisë, ai ishte në rastin më të mirë në vendin e dytë, dhe së fundmi në fund. Jo vetëm i dashuri i vjetër i bazës, Friedrich Merz , gjithashtu Norbert Röttgen kishte tejkaluar kryeministrin e Nordrhein-Westfalisë në ndërkohë. "Armin", siç e thërrasin shumica e partisë, pothuajse mund të vinte keq për të. Ai ka vuajtur si i turpëruar që kur ishte kandidat. Imazhi i humbësit i qëndroi herët mbi kokë.

Heqja dorë nga një fillim i ri

Sidoqoftë, ai u zgjodh në votimin e dytë me 55 vota diferencë. Ai mbajti fjalimin më të mirë nga të tre kandidatët. Ajo ishte personale, me vetëbesim dhe në vende madje edhe vetë-nënçmuese. Zgjedhja e tij thotë shumë për pragmatizmin e CDU - dhe për problemet që lidhen me të. Ajo heq dorë nga një vendim i drejtuar dhe zgjedh kandidatin me të cilin të gjithë mund të jetojnë disi: është një vendim disi i dëshpëruar.

Në asnjë moment kandidatura e Laschet nuk zhvilloi dhunti ose karizëm. Ai nuk qëndroi as për një kthim me vetëbesim në vlerat thelbësore të partisë (Merz) dhe as për fillime dhe freski të reja (Röttgen). Tipike për Laschet ishin gabimet dhe strategjia e tij fatkeqe e komunikimit në krizën e Coronës. As zëvëndësuesi i tij nuk e mbështeti atë me këmbëngulje: nuk ka dyshim që nëse Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn do të kishte qëndruar si kandidat për udhëheqës partie, toni i kësaj fushate do të ishte më i ndritshëm, mbase më tronditës.

Nevoja e shumë anëtarëve të CDU-së për më shumë përmbajtje, për një rirreshtim të guximshëm të thelbit pas dy dekadash nën Angela Merkel - ajo në fund të fundit nuk mbizotëroi në këto zgjedhje. Në vend të kësaj, partia mund të orientohet mirë me Laschet.

Sepse kreu i ri i partisë ka një gjë: përvojën e qeverisë. Vetë Laschet theksoi disa herë: Thjesht i mungonte koha për fushatën zgjedhore të brendshme partiake. Mbi të gjitha, si Kryeministër i Nordrhein-Westfalen, ai ishte i shqetësuar me luftën kundër Coronës gjatë gjithë kohës, ndryshe nga dy konkurrentët. Sidoqoftë, ai nuk arriti të fitonte përfitime personale nga ky rol, siç demonstroi Markus Söder në Bavari, popullariteti i të cilit u rrit gjatë pandemisë. Nga ana tjetër, Laschet, shpesh shfaqej i shtyrë, herë i paqartë, herë hezitues. 

Kandidati  i marrjes së "vendimeve"

Fakti që ai fitoi gjithsesi tregon gjithashtu fuqinë e "themelimit të partisë", siç e quante dikur Friedrich Merz në mënyrë nënçmuese. Ishte e habitshme se sa politikanë të lartë kanë folur në favor të Laschet në ditët e fundit. Shefi i kancelarisë Helge Braun, kryetarja në ikje Annegret Kramp-Karrenbauer , Kryeministri i Hessenit, Volker Bouffier, dhe madje edhe shefi i CSU Markus Söder: Ata të gjithë reklamuan pak a shumë hapur për Laschet. Jo sepse ata e shohin atë si shpëtimtar, por sepse nuk i besuan aq shumë Merzit dhe Röttgen-it. Kjo me sa duket u bëri përshtypje delegatëve në kongresin e partisë, shumë prej tyre vetë politikanë profesionistë. Vështirë se në ndonjë parti tjetër funksionon formimi i mendimit në mënyrë hierarkike si në CDU. 

 Merz dhe Röttgen tashmë kishin pozicione drejtuese. Por kjo ishte shumë kohë më parë, dhe të dy dështuan fatkeqësisht. Nga ana tjetër, Laschet fitoi një zgjedhje si kandidati më i lartë dhe zhvilloi negociatat e koalicionit. 2017 edhe në nivelin federal, siç i pëlqen të theksojë.

Në një konkurs publik me dy aplikantët e tjerë, Laschet shpesh provonte se, kur gjërat bëhen specifike, ai thjesht di shumë më mirë për shumë tema. Ndërsa Merz dhe Röttgen priren të filozofojnë, Laschet njeh shumë mirë çdo front politik dhe çdo përfaqësues të interesit në shtetin e tij. Prandaj CDU vendosi, e cila është plotësisht në përputhje me traditën e saj, në favor të një gjeneralisti, jo të një specialisti. Për një realpolitikan, jo për një teoricien.

Për një të shoqërueshëm. Shumica që e njohin personalisht si Laschet. Merz dhe Röttgen kanë reputacion në shumë qarqe sindikale se janë egomaniakë, diva, vetë-promovuese. Nga ana tjetër, Laschet i kushton vëmendje ekuilibrit dhe një toni miqësor, me humor. Në kohën e pandemisë dhe në kohën e konkurrencës me AfD, kjo nuk është vetëm një forcë personale por edhe një forcë politike.

Në fjalimin e tij në konferencën e partisë, Laschet tha: "Polarizimi është i lehtë". Kjo është melodia e fjalës së tij, në të vërtetë e të gjithë kandidaturës së tij. Dhe është një demarkacion i qëllimshëm nga stili i supozuar i udhëheqjes së Friedrich Merz. CDU, sipas Laschet, duhet "të jetë në gjendje të integrohet". CDU nuk është "një shfaqje me një njeri". Ju nuk keni nevojë për " asnjë kryetar të bordit". Por për një politikan të lartë, "që drejton dhe mbledh së bashku, tek i cili të gjithë mund të mbështeten". CDU ka vendosur kundër një polarizuesi të Përgjithshëm dhe në favor të një pajtimi.

“Turqit dhe Armin”

Pretendimi i Friedrich Merz ishte të priste AfD në gjysmë. Për Röttgen, të Gjelbrit janë konkurrenca kryesore dhe partneri i preferuar i koalicionit në të njëjtën kohë. Laschet është pozicionuar në mes, ku do të donte të mbante CDU pas Merkelit. Ai e sheh veten si një ndërtues urash dhe kërkues kryqëzimesh. "Masa dhe mesi" është motoja e qeverisë së tij. 

Për sa i përket politikës së pushtetit, kjo nuk është e gabuar. Si FDP ashtu edhe të Gjelbrit, të dy partnerë të mundshëm të koalicionit në qeverinë federale, e vlerësojnë atë. Laschet arrin arritjen e veprimit me nofkën "Turqit-Armin" në Dyseldorf, për të cilin integrimi është i rëndësishëm. Aftësia e tij për t'u integruar shtrihet përtej CDU. Nga ana tjetër, Merz do të kishte qenë i vështirë për t'u transmetuar te të Gjelbrit dhe FDP është në kundërshtim me Röttgen.

Ç'pritet më tej?

Kreu i partisë tani do të përpiqet të përfshijë votuesit e Merzit në CDU si dhe mbështetësit e Röttgenit. Ai mund të kthejë një tufë heterogjene në një ekip, siç demonstrohet në Nordrhein-Westfalen. Por a mjafton kjo? Në fushatën e vështirë zgjedhore të Coronës, Laschet gjithashtu duhet të gjenerojë entuziazëm.

Ai mund të dështojë para se të fillojë vërtet. Sepse Markus Söder dhe Jens Spahn janë tashmë shumë më të popullarizuar në mesin e popullatës. Laschet duhet të jetë i kujdesshëm që ai të mos mbetet një kryetar pa autoritet si Annegret Kramp-Karrenbauer - dhe të tjerët, me zë të lartë që vendosin kursin. Sidoqoftë, Laschet nuk duhet të nënvlerësohet: madje edhe në CDU të Nordrhein-Westfalenit, ai dikur konsiderohej si kandidat i dytë, por pat triumfuar. Me këmbëngulje dhe megjithë disa disfata, ai vazhdoi rrugën e tij tutje. Rastësisht, në qarqet e Unionit të CDU një vajzë e caktuar pastori ( fjala është për Merkel ) dikur konsiderohej pak e mërzitshme dhe gjithsesi pa ndonjë shans. Kjo ishte gati 21 vjet më parë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat