Covid-19, propozohet mbi 500 euro për ata që vet-izolohen në Angli

Evropë

Covid-19, propozohet mbi 500 euro për ata që vet-izolohen në Angli

Më: 22 janar 2021 Në ora: 12:02
Angli

Kushdo që rezulton pozitiv për Covid-19 në Angli mund të paguhet 500 euro për t’u vetë-izoluar sipas propozimeve që do të diskutohen nga ministrat.

Ishte ndër sugjerimet në një dokument të rrjedhur nga Departamenti i Shëndetësisë.

Ekziston frika se mbështetja aktuale financiare nuk po funksionon sepse punëtorët me pagë të ulët nuk kanë mundësi të izolohen.

Por një burim i lartë i qeverisë hodhi dyshime mbi idenë, duke thënë se ajo ishte përpiluar nga zyrtarë dhe nuk ishte konsideruar nga kryeministri.

Katie Razzall e BBC Neësnight, thotë se ministrat janë të vetëdijshëm që vetë-izolimi është thelbësor për ndalimin e përhapjes së koronavirusit dhe "letra e opsioneve", është hartuar nga nëpunësit civilë në DoH.

Ajo tha se do të diskutohej së shpejti nga komiteti i operacioneve Covid, i kryesuar nga ministri i Zyrës së Kabinetit Michael Gove - duke shtuar lëvizjen.

Po ashtu, u tha se kishte një pranim në qeveri që shumë njerëz nuk po qëndronin në shtëpi dhe një vendim duhej të merrej shpejt. Historia u raportua për herë të parë nga The Guardian.

U bë një kërkesë ligjore shtatorin e kaluar për cilindo në Angli që provon pozitivisht për të izoluar koronavirusin.

Ndërsa tani një grant 500 euro për person, i administruar nga autoritetet lokale dhe i financuar nga qeveria, u është vënë në dispozicion njerëzve me të ardhura të ulëta që nuk janë në gjendje të punojnë nga shtëpia.

Por ka pasur norma të larta refuzimi për ata që aplikojnë për këtë pagesë, sugjerojnë shifrat e marra nga Laburistët dhe të raportuara nga BBC këtë javë.

Midis tetorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar, tre të katërtat e 49,877 aplikacioneve u refuzuan, treguan të dhënat.

Sekretari i mjedisit George Eustice i tha BBC Breakfast, se ishte "mjaft sfiduese" për disa njerëz që të vetë-izoloheshin plotësisht nëse ishin financiarisht të prekshëm dhe duhej të vazhdonin punën.

"Ne kemi marrë parasysh të gjitha llojet e politikave në mënyrë që të sigurohemi që njerëzit të respektojnë rregullat, të jenë në gjendje t'i përmbahen rregullave dhe të ulim normën e infeksionit," tha ai.

Eustice shtoi se një nën-komitet i kabinetit, i cili mblidhet çdo ditë, do të "peshojë argumentet pro dhe kundër kësaj përpara se të marrë ndonjë vendim".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat