Putini me sa duket po e ndjen frikën

Evropë

Putini me sa duket po e ndjen frikën

Nga: Wolfram Weimer, Nga gjermanishtja Sherif Ramabaja Më: 26 janar 2021 Në ora: 18:47
Vladimir Putin

Moska ndërmori veprime brutale kundër kritikut të regjimit Navalny dhe lëvizjes së tij protestuese. Me sa duket mbretëria e Putinit po lëkundet në brendësi, më shumë nga sa mendohej. Sepse ka edhe një përplasje në ekonomi. Dhe thashethemet e pasardhësit tashmë po qarkullojnë në Moskë. Një emër në veçanti bën xhiron.

Kush do të jetë pasardhësi i Vladimir Putinit? Vetëm pyetja është pothuajse një fyerje për madhërinë e tij në Rusi. E megjithatë kjo është papritmas më e fortë se kurrë më parë. Ngjarjet përreth kritikut të regjimit Alexej Navalny tregojnë diçka të habitshme: fuqia e Putinit po lëkundet. Raportet e shërbimit sekret nga Moska paraqesin tablonë e një lidershipi të goditur dhe luftë për pushtet në Kremlin. Pasardhësit e mundshëm tashmë janë duke u pozicionuar. Thashethemet kishin qarkulluar në Moskë për javë me radhë se Putini ishte me shëndet të dobët. Një kancer i pretenduar u përfol dhe u mohua - që nga kohët Sovjetike, ky ka qenë treguesi i parë që ka një krizë në kornizën e pushtetit.

Diplomatët konfirmojnë se tensionet e dukshme mund të shihen në çështjen Navalny. Navalny është një avokat dhe një bloger në zë. Në të vërtetë nuk është një rrezik serioz për një qeveri që është vendosur në baza dhe themele  të sigurta. Një pjesë e rrethit të lidershipit rreth Putinit, prandaj dëshiron të injorojë sistematikisht Nawalnyn, le ta lërë atë në zbraztësi dhe të nënvlerësojë lëvizjen e tij. Zëdhënësi i Putinit, Dmitrij Peskov, përpiqet ta bëjë këtë deri më sot dhe thotë se "pak njerëz" morën pjesë në demonstratat të Dielën, por "shumë njerëz po votojnë për Putinin". Kjo linjë e neutralizimit të një kritiku të regjimit duke mos përfillur dhe nënvlerësuar atë, nuk duket se veçohet nga asnjë grup tjetër. Aty ata mbështesin shtypjen e protestave dhe përkrahin një politikë demonstruese të ashpër si një parandalues ​​- deri në helmimin.

Grupi i fundit aktualisht po fiton terren. Forcat e sigurisë së qeverisë godasin demonstratat nga mbështetësit e Navalny aq ashpër sa që Komisioni i BE kritikon brutalitetin e policisë ruse dhe Franca dhe Italia madje po bëjnë thirrje për sanksione të reja.

Fraksioni i Skifterëve të Kremlinit padyshim që ka frikë nga një kryengritje popullore e ngjashme me atë në Bjellorusinë fqinje, së cilës disa demonstrues po i paguajnë haraç në kor. Ju e shihni Navalnyn si një rrezik për sistemin brutal dhe shtypës të Putinit, përndryshe nuk do të ishin aq brutal. Nga ana tjetër, kjo sjellje zbulon gjithashtu se sistemi i Putinit e sheh veten të kërcënuar seriozisht nga Navalny. Brenda vendit, çdo goditje kundër Navalny ka efektin e një betimi për zbulimin e dobësisë së sistemit. "Sa i dobët duhet të jetë Putini që njerëzit e tij të besojnë se, duhet të helmojnë një bloger në mënyrë që të sigurojnë pushtetin e tij", tha një diplomat i BE rreth situatës shpërthyese.

Nipi posedues i ishullit

Fakti që Putini nuk e ka më nën kontroll politikën e informacionit u bë e qartë në nëntor kur raportet për një vajzë të pretenduar, të panjohur më parë të presidentit dolën së bashku me thashethemet e shëndetit dhe korrupsionit. Vëzhguesit e Kremlinit e shohin këtë si një shenjë që familja e Putinit nuk mund të ketë shansin nga skifterët, për të mbajtur pushtetin në duart e tyre.

Nipi i Putinit, Roman, do të ishte i interesuar për ta trashëguar atë. Ashtu si xhaxhai i tij, ai vjen nga shërbimi sekret rus, ishte një oficer në luftën kundër korrupsionit dhe më vonë kundër drogës. Ai drejtoi të gjitha llojet e bizneseve verbuese dhe i bleu vetes një perandori luksoze - nga kantina në Kaliforni te jahti luksoz "Silverfast", të cilin e bleu në Monako për 90 milion dollarë. Roman Putin zotëron gjithashtu një ishull prej 38 hektarësh në Bahamas, të cilin e bleu për 75 milion dollarë. Ai, nga të gjithë njerëzit, tani është zgjedhur kryetar i një partie anti-korrupsion "Populli kundër korrupsionit", duke shënuar kështu ambiciet e tij politike.

Ministri me ambicie

Kampi i Skifterëve ka favoritin tjerër, posaçërisht Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu. Ai ishte afër Putinit për një kohë të gjatë dhe rregullisht e joshte presidentin në atdheun e tij jugor të Siberisë në Tuva për pushime verore, ku të dy burrat merreshin me peshkim, varka dhe gjueti me gjoksin e tyre të zhveshur. Ata madje mbledhnin kërpurdha së bashku.

Për disa muaj tani, Shoigu është thënë se ka një interes në rritje për presidencën e tij. Një vit e gjysmë më parë, ai çuditërisht i dha gazetës së përditshme "Moskovsky Komsomolets" një intervistë të hollësishme që donte të kuptohej, si sinjali fillestar për ambiciet e tij politike. Perëndimi, u ankua ai, donte të shkatërronte Rusinë. Vetëm një ushtri e fortë mund ta parandalojë këtë. Si një fortesë e rrethuar nga armiq, Rusia gjithashtu duhet të mbrohet ushtarakisht nga brenda. Schoigu po bëhet gjithnjë e më ofendues në publik. Disa javë më parë ai e ofendoi Ministren gjermane të Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer si "nxënëse në shkollën katërvjeçare".

Shoigu konsiderohet gjithashtu strategu prapa luftërave në Siri, Ukrainë, Libi dhe Armeni. Ai me sa duket është aleat me shefin e shërbimit sekret, Sergei Naryshkin - dhe të dy po e drejtojnë Putinin këto ditë.

Këto dy linjat e ashpra konsiderohen të jenë organizatorët e vërtetë pas luftës së ashpër kundër Navalnyt. Pa dyshim, kjo është kundërproduktive deri më tani. Në fakt, ishte sulmi me helmim që e bëri Navalny një hero ndërkombëtar të lëvizjes, për të drejtat civile. Tani, me videon e tij në lidhje me pallatin presidencial dekadent në Detin e Zi, Navalny ka arritur të diskreditojë personalisht Putinin. Videoja është parë 80 milion herë, është tema kryesore e bisedës në Rusi dhe e bën Putinin të duket si një car i plakur, i korruptuar që përgatit tërheqjen e tij luksoze me kazinon e tij, shesh patinazhi, vreshta dhe valltarë nudo. Ndikimi i videos zbuluese është i madh, ajo minon reputacionin e presidentit kokë më kokë. Putini u detyrua të deklarojë personalisht të hënën se nuk kishte asnjë lidhje me pallatin.

Pas krizës së Putinit qëndron rënia ekonomike

Por Navalny arriti edhe diçka tjetër: asnjëherë më parë një kritik i regjimit të Putinit nuk ka mobilizuar kaq shumë njerëz për të protestuar, kurrë më parë ata nuk janë shpërndarë kaq gjeografikisht. Edhe në Lindjen e Largët të Vladivostok dhe qytetet siberiane Tomsk, Novosibirsk, Krasnoyarsk dhe Irkutsk, kryesisht të rinjtë protestuan kundër Putinizmit. Në Yakutsk, 300 demonstrues sfiduan temperaturat prej minus 51 gradë, 7,000 në Yekaterinburg në Urale ishin minus 34 gradë.

Arsyeja më e thellë e erozionit të fuqisë së Putinit qëndron në trazira të mëdha ekonomike të Rusisë. Pandemia dhe rënia e çmimeve të naftës goditi rëndë Rusinë. Zyrtarisht, qeveria pret një rënie reale të PBB-së deri në 5 përqind për vitin 2020. Ekspertët e pavarur besojnë se rënia është edhe më e madhe. Pavarësisht nga një rënie e madhe e shitjeve reale, çmimet e konsumit po rriten ndjeshëm. Më 31 dhjetor, Rosstat publikoi vlerësimin e saj për dhjetorin - pas së cilës norma e inflacionit u përshpejtua në 4.9 përqind. Në shkurt, norma ishte akoma 2.3 përqind. Banka qendrore po përpiqet të ushqejë ciklin monetar dhe ekonomik me injeksione të likuiditetit, por tashmë ekziston një rrezik i konsiderueshëm i inflacionit. Kjo përkeqësohet nga rubla e dobët, e cila papritmas i bën importet më të shtrenjta. Popullsia e ndjen këtë drejtpërdrejt. Ushqimet u rritën në çmim në Dhjetor krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë me 6.7 përqind.

Kjo i jep klasës së mesme përshtypjen se një klikë oligarkësh afër Putinit po përfiton nga eksporti i lëndëve të para dhe po kënaqet me një jetë të pahijshme luksi, se luftërat e shtrenjta duhet të paguhen, por që gjithnjë e më pak i mbetet publikut të gjerë. Sistemi shëndetësor i sëmurë, është bërë i tejdukshëm në pandemi.

Vlera e rublës vepron si një tregues i fuqisë së Putinit - dhe po bie me shpejtësi. Kur Putini u bë për herë të parë president në vitin 2000, një euro kushtoi rreth 13 rubla; sot është më shumë se 90. Vetëm në vitin 2020, rubla u zhvlerësua me rreth 30 përqind ndaj euros.

Kjo duhet ta bëjë më të lehtë pretendimin e Schoigu - dhe megjithatë nuk e shqetëson atë personalisht. Ai gjithashtu ka ndërtuar një pronë spektakolare për 21.7 milion euro. Pra posedon një pronë pompoze me një faltore budiste (Schoigu është një budist, vjen nga rajoni kufitar në Mongoli) dhe ky është një luks i tij i pahijshëm. Kush e ekspozoi këtë marrëveshje të dyshimtë të pasurive të patundshme: Alexej Navalny. Prandaj sulmet ndaj aktivistit për të drejtat civile, gjithashtu kanë tipare të hakmarrjes personale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat