Greqia me infeksione të reja

Evropë

Greqia me infeksione të reja

Më: 5 mars 2021 Në ora: 07:42
Ilustrim

Vdekjet nga Covid-19 dhe infeksionet e reja në Greqi të enjten ishin më poshtë se të mërkurën në Greqi, por ende shqetësuese, në një kohë që kufizime më të ashpra hynë në fuqi në shumicën e pjesëve të vendit.

Në buletinin e saj ditor publik, Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik të Greqisë raportoi 2,219 infeksione të reja dhe 35 vdekje, nga 2,702 raste të së mërkurës dhe 40 vdekje, njofton media greke.

Nevoja për masa më të rrepta, megjithatë, u reflektua në numrin e pacientëve të intubuar me Covid-19, i cili shkoi të enjten në 449 nga 431 që ishte një ditë para kësaj, duke shënuar një rekord për vitin 2021 dhe duke treguar presionin në rritje në sistemin e shëndetit publik të vendit fqinjë.

Pranimet në spital të rasteve me Covid ishin pak a shumë të njëjta, me 393 të enjten nga 394 të mërkurën.

Për sa i përket shpërndarjes gjeografike, zona më e madhe e Athinës - e cila është ndër ato që u zgjuan me kufizime më të rrepta të enjten në mëngjes - llogariten për 1,051 të rasteve të reja të ditës. Athina Qendrore, e cila është gjithashtu e populluar shumë, përbënte 254 nga ato raste dhe qyteti port i Pireut 195.

Autoritetet po mbajnë nën vëzhgim gjithashtu qytetin verior të Selanikut, i cili raportoi 257 raste të reja të enjten dhe rajonin veriperëndimor të Peloponezit të Achaia, i cili mbetet në të kuqe me 102 raste të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat