Gjykata konfirmoi refuzimin e hetimit për helmimin e Navalny

Evropë

Gjykata konfirmoi refuzimin e hetimit për helmimin e Navalny

Më: 22 mars 2021 Në ora: 16:17
Alexei Navalny

Një gjykatë ushtarake në Moskë hodhi poshtë apelin e opozitarit rus, Alexei Navalny, i cili akuzoi hetuesit se “nuk ka bërë asgjë” pasi refuzuan të fillonin hetimet mbi helmimin.

Një zëdhënëse e gjykatës 235 të garnizonit ushtarak në Moskë konfirmoi për Agence France-Presse se kërkesa e Navalnyt, e cila aktualisht po vuan dy vjet e gjysmë burg, u refuzua.

Navalny nuk ishte i pranishëm në seancë dhe refuzoi të marrë pjesë përmes video konferencës nga kampi penal Pokrov, 100 kilometra në lindje të Moskës, ku po vuan dënimin.

Navalny akuzon hetuesit rusë se nuk kanë filluar një hetim për helmimin në Tomsk më 20 gusht të vitit të kaluar, raporton evropaelire.

Opozitari rus u helmua, siç njoftuan laboratorët evropianë, nga një agjent nervor ushtarak nga epoka Sovjetike, pas së cilës ai kaloi disa javë në koma në Rusi, dhe pastaj u transferua në Gjermani.

Ai u kthye në Moskë në janar për t’u arrestuar menjëherë. Navalny më pas u dënua me burg sepse shkeli dënimin me kusht duke u larguar nga vendi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat