Gratë në Turqi protestojnë kundër vendimit të Erdogan

Evropë

Gratë në Turqi protestojnë kundër vendimit të Erdogan

Më: 27 mars 2021 Në ora: 18:25
Protesta në Turqi

Disa mijëra gra dolën në rrugë në Stamboll të Shtunën për të kërkuar që Turqia të kthejë vendimin e saj për t'u tërhequr nga një traktat ndërkombëtar kundër abuzimit në familje të cilin dikur e mbështeti, shkruan France24.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i shtangi aleatët evropianë me njoftimin e javës së kaluar se Turqia po tërhiqej nga Konventa e Stambollit, e quajtur me emrin e qytetit Turk ku u hartua në 2011.

Turqia ishte një nga nënshkruesit e parë dhe gratë thonë se siguria e tyre është rrezikuar nga lëvizja e Erdogan kundër traktatit evropian.

Mes një pranie të rëndë policie, protestuesit u mblodhën në një shesh bregdetar në Stamboll duke tundur flamuj të purpurt dhe duke brohoritur parulla duke përfshirë "Vrasjet e grave janë politike". Në një pankartë shkruhej: "Mbroni gratë, jo autorët e dhunës".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat