Dyqanet dhe baret angleze rihapen të hënën

Evropë

Dyqanet dhe baret angleze rihapen të hënën

Më: 12 prill 2021 Në ora: 00:22
Foto ilustrim

Dyqanet, parukierët, palestrat dhe kopshtet e pubeve në Angli do të rihapen të hënën në atë që Kryeministri Boris Johnson tha se ishte një "hap i madh" drejt lirisë nga kufizimet e pandemisë COVID-19, raporton France24.

Qindra mijëra biznese janë mbyllur që nga fillimi i janarit kur Anglia hyri në një bllokim të tretë për të ndaluar infeksionet e rritura të nxitura nga varianti "Kent" i virusit.

Një fushatë vaksinimi që ka dhënë një goditje të parë në më shumë se gjysmën e të rriturve dhe masat e bllokimit kanë ulur vdekjet me më shumë se 95% dhe rastet me mbi 90% nga kulmi i janarit.

Shtatë vdekjet e së dielës brenda 28 ditëve nga një test pozitiv COVID është numri më i ulët ditor i vdekjeve nga kjo masë që nga 14 shtatori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat