Kush është gruaja “me guxim” që do të drejtojë shërbimin sekret?

Evropë

Kush është gruaja “me guxim” që do të drejtojë shërbimin sekret?

Më: 13 maj 2021 Në ora: 19:02
Elisabetta Belloni

Një ish-ambasadore është emëruar si gruaja e parë që do të drejtojë shërbimet sekrete të Italisë.

Kryeministri Mario Draghi njoftoi ditën e enjte se  Elisabetta Belloni është vendosur në krye të një prej detyrave më të rëndësishme për sigurinë e shtetit.

63-vjeçarja Belloni ka një karrierë shumë të pasur dhe caktimi i saj në krye të shërbimeve sekrete u mirëprit nga shumë politikanë italianë mes të cilëve dhe Matteo Salvini, i cili e vlerësoi si një "një grua me guxim", shkruan BBC.

E lindur në vitin 1958, Elisabetta Belloni u bë një nga vajzat e para që hynte në shkollën “Massimiliano Massimo”, ku ka studiuar dhe kryeministri Draghi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat