​Personi që goditi Macron drejton një klub të skermës

Evropë

​Personi që goditi Macron drejton një klub të skermës

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 14:19
Foto

Një burrë i cili ka goditur me shuplakë presidentin francez Emmanuel Macron, drejton një klub për tifozët e skermës mesjetare dhe nuk ka pasur më parë një rekord penal, thanë sot burime pranë hetimit.

Një burim policor identifikoi të dyshuarin si 28-vjeçarin Damien Tarel, raporton Reuters.

Ai është nën hetim për sulmin ndaj një zyrtari publik, tha një prokuror lokal.

Macron, i cili është në turne për të ndjerë "pulsin e vendit pas pandemisë", u qëllua shuplakë gjatë një shëtitjeje në jug të Francës ndërsa përshëndeste qytetarët.

Tarel më pas bërtiti "Poshtë Macron" dhe një burim pranë hetimit e përshkroi atë si dikë që është "pak i humbur, pak i pa rregulluar, pak i gjallë".

Tarel dhe një burrë tjetër janë ende në arrest policie, shtoi burimi. Akuza e sulmit ndaj një zyrtari publik parashikon një dënim maksimal me burg prej tri vjet dhe një gjobë prej 45.000 euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat