Vatikani bën publike pasuritë e tij

Evropë

Vatikani bën publike pasuritë e tij

Më: 26 korrik 2021 Në ora: 12:59
Foto ilustrim

Vatikani ka publikuar për herë të parë informacione mbi pasuritë e saj të patundshme, duke zbuluar se zotëron më shumë se 5.000 prona. Informacioni përfshinte dy dokumente, një pasqyrë të konsoliduar financiare për vitin 2020 për Selinë e Shenjtë dhe buxheti i parë publik mbi Administratën e Trashëgimisë së Selisë së Shenjtë (Apsa).

Apsa, një lloj zyre e përgjithshme e kontabilitetit, administron pasuri të paluajtshme dhe investime, paguan rroga dhe vepron si zyrë blerjeje dhe departamenti i burimeve njerëzore. Buxheti me 30 faqe i Apsa tregoi se ai zotëron 4,051 prona në Itali dhe 1,120 jashtë vendit, duke mos përfshirë ambasadat e saj në botë.

Vetëm rreth 14% e pronave të saj italiane u morën me qira me tarifa të tregut, ndërsa të tjerët u morën me qira me tarifa të më të ulëta, shumë për punonjësit e Kishës. Rreth 40% ishin ndërtesa institucionale siç janë shkollat, manastiret dhe spitalet.

Dokumentet tregonin se Apsa zotëron prona në Londër, Gjenevë, Lozanë dhe Paris.

Një ndërtesë, në South Kensington të Londrës, çoi në humbje të mëdha pasi u ble nga sekretaria e shtetit të Vatikanit si një investim në 2014. Të martën, gjyqi i 10 personave në lidhje me blerjen e tij, duke përfshirë kardinalin e njohur, Angelo Becciu, fillon në Vatikan. Ata akuzohen për krime financiare përfshirë përvetësim, pastrim parash, mashtrim, zhvatje dhe shpërdorim detyre.

Atë Juan Antonio Guerrero, kreu i sekretariatit të Vatikanit për ekonominë (SPE), i tha faqes zyrtare të Vatican News se ndërtesa do të shitet së shpejti.

Ai tha se gjyqi do të ishte një "pikë kthese" në besueshmërinë e Vatikanit në çështjet ekonomike dhe se një ngjarje e ngjashme nuk mund të përsëritet për shkak të masave të vendosura që atëherë.

Vitin e kaluar, Papa Françesku hoqi sekretariatin e Shtetit të kontrollit mbi fondet e tij, duke i transferuar ato në Apsa dhe në mbikëqyrje nga SPE. Deklarata e konsoliduar financiare për Selinë e Shenjtë e lëshuar këtë të shtunë tregonte deficit prej 64.8 milion € në vitin 2020, nga një deficit prej 79.2 milion € në 2019.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat