Në Britani 87% e qytetarëve kanë antritrupa

Evropë

Në Britani 87% e qytetarëve kanë antritrupa

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 16:50
Foto ilustrim

Britania e Madhe është shumë afër arritjes së "imunitetit të tufës" me 87% të  popullsisë së saj  me antitrupa ndaj koronavirusit, sipas një studimi  nga Universiteti i Londrës (UCL).

Në të njëjtën kohë, incidenca e infeksionit  në Angli është në rënie në të gjitha grupmoshat për ditën e shtatë radhazi.

Sidoqoftë, përqindja e qytetarëve që duhet të  zhvillojnë antitrupa për të arritur të ashtuquajturin "imunitet të tufës" vlerësohet të jetë në 93% për shkak të mutacionit të Deltës , i cili e bën virusin më ngjitës.

"Nëse nuk ndodh diçka vërtet e papritur, atëherë kjo pandemi ka mbaruar për Mbretërinë e Bashkuar. Unë nuk mendoj se ne do të shohim një rritje të madhe rastesh këtë dimër ose një numër të madh të vdekjeve", tha për Telegraph profesorit David Mattheës , një virolog në Universitetin e Bristol.

"Unë dyshoj se nuk do të shohim një shpërthim domethënës këtë dimër, as një numër të madh të vdekjeve. Sa më shumë të mbyllim hendekun me 10% të qytetarëve që nuk janë vaksinuar, aq më mirë do të jemi."

Vërejtjet e tij vijnë pasi shkencëtarët fillimisht parashikuan se numri i rasteve do të arrinte në njëqind mijë në ditë pas heqjes së masave kufizuese kundër sëmundjes Covid.

Megjithatë, sipas të dhënave të djeshme nga Ministria e Shëndetësisë, normat e incidencës janë zvogëluar në çdo grupmoshë, veçanërisht ato nën 30 vjeç.

Dje, Mbretëria e Bashkuar regjistroi 27,734 raste të tjera të Covid-19, duke shënuar një rritje për herë të parë në një javë.

Sidoqoftë, rastet në shtatë ditët e fundit janë ende të reduktuara me 120,000, ose 36%, në krahasim me javën e kaluar. Shtrimet në spital dhe vdekjet u rritën me një të katërtën në krahasim me javën e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat