Norvegjia do të përfundojë kufizimet lidhur me virusin Covid-19

Evropë

Norvegjia do të përfundojë kufizimet lidhur me virusin Covid-19

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 17:33
Foto ilustrim

Norvegjia do të rihapë shoqërinë të Shtunën, tha qeveria, duke i dhënë fund kufizimeve të saj për frenimin e Koronavirusit, të cilat kanë kufizuar ndërveprimin shoqëror dhe kanë penguar shumë biznese.

Kanë kaluar 561 ditë që kur ne prezantuam masat më të vështira në Norvegji në kohë paqeje … Tani ka ardhur koha për t’u kthyer në një jetë normale të përditshme”, tha kryeministrja Erna Solberg në një konferencë shtypi.

Vendimi për të mos kërkuar me distancim shoqëror do të lejojë kulturën dhe vendet sportive të përdorin kapacitetin e tyre të plota, në vend se vetëm një pjesë të vendeve, ndërsa restorantet mund të mbushen dhe klubet e natës të rihapen.

Solberg deri më tani kishte zbatuar tre fazat e para të një plani me katër hapa për të hequr kufizimet sociale dhe ekonomike të vendosura që nga marsi i vitit të kaluar, por hapi përfundimtar u shty disa herë mes shqetësimeve për shkallën e infeksionit.
“Me pak fjalë, ne tani mund të jetojmë normalisht,” tha Solberg, shkruan reuters.

Rreth 76% e norvegjezëve tani kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës COVID-19, ndërsa 67% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas Institutit të Shëndetit Publik.

Solberg falënderoi agjencitë e ndryshme qeveritare të përfshira në përgjigje, si dhe publikun e gjerë.
“Dua të them: Faleminderit shumë, Norvegji,
” tha ajo,

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat