Rusia pezullon misionin e saj në NATO

Evropë

Rusia pezullon misionin e saj në NATO

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 19:57
Vladimir Putin

Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, ka thënë të hënën se Rusia do të pezullojë misionin e saj të përhershëm në NATO në përgjigje të dëbimit të tetë rusëve nga aleanca.

Sipas mediave të huaja, pezullimi i misionit të saj nga Moska mund të hyjë në fuqi qysh më 1 nëntor, tha Lavrov.

Rusia po pezullon gjithashtu aktivitetet e misionit ndërlidhës ushtarak të NATO -s në Moskë, tha Lavrov, me akreditimin e stafit që do të tërhiqet më 1 nëntor.

Zyra e informacionit e NATO-s në Moskë, e cila u krijua në ambasadën belge për të shpjeguar rolin e politikave të NATO-s dhe NATO-s për publikun rus, gjithashtu do të përfundojë, tha ai.

Lavrov tha se pezullimet e Kremlinit ishin si përgjigje ndaj “veprimeve të NATO -s”.

Në fillim të këtij muaji, një zyrtar i NATO-s tha se tetë rusët që ata dëbuan ishin “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”.

Ky veprim erdhi ndërsa sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin u takua të hënën me kryeministrin e Gjeorgjisë dhe homologun e tij.

Vizita është hapi i parë i një turneu “për të siguruar aleatët dhe partnerët në angazhimin e Amerikës ndaj sovranitetit të tyre përballë agresionit rus”, sipas një deklarate të Departamentit Amerikan të Mbrojtjes.

Austin do të vizitojë gjithashtu Ukrainën dhe Rumaninë para një vizite në selinë e NATO-s në Bruksel.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat