Evropa shënon rritje të rasteve me CoVID-19

Evropë

Evropa shënon rritje të rasteve me CoVID-19

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 07:38
Foto ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se rastet me COVID-19 në të gjithë Evropën u rritën me 7 për qind në javën e fundit, në krahasim me javën e mëparshme.

Në raport theksohet se në javën e fundit në botë kanë rezultuar pozitiv 2,7 milionë njerëz dhe 46 mijë të tjerë kanë humbur jetën.

Gjithashtu, bëhet e ditur se në javën e fundit, te rastet në rajonet e Afrikës dhe në Paqësorin Perëndimor, është vërejtur rënia më e madhe, përkatësisht 18 për qind dhe 16 për qind.

Në të kundërt, në Evropë, javën e fundit janë shënuar 1,3 milionë raste të reja dhe se në më shumë se gjysmën e vendeve të Evropës janë rritur rastet me COVID-19.

Raporti vë në dukje se rastet me COVID-19 në Evropë kanë qenë në rritje për tri javë dhe se rajoni është i vetmi në botë ku rastet janë rritur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat