Rritje ekonomike më e ulët për vitin 2021 në Gjermani

Evropë

Rritje ekonomike më e ulët për vitin 2021 në Gjermani

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 18:15
Foto ilustrim

Qeveria gjermane po planifikon të ulë ndjeshëm parashikimet e saj ekonomike për këtë vit.

Tani ajo pret që Prodhimi i Brendshëm Bruto të rritet vetëm 2,6% në 2021 -në prill, ndërsa qeveria priste një rritje prej 3,5%.

Megjithatë, ka një perspektivë më optimiste për vitin e ardhshëm.

Për vitin 2022, qeveria federale pret rritje prej 4,1% nga parashikimi i mëparshëm prej 3,6%, raporton ATSh.

Ministri në largim i Ekonomisë, Peter Altmaier do të prezantojë deklaratën ekonomike të vjeshtës të qeverisë në Berlin.

Ulja e rritjes për këtë vit nuk është befasi.

Nga mesi i tetorit, institutet kryesore të kërkimit ekonomik ulën parashikimet e tyre ekonomike për vitin 2021, duke fajësuar pasojat e vazhdueshme të pandemisë dhe pengesat e furnizimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat