Në Salzburg të Austrisë protestohet kundër masave antiCOVID

Evropë

Në Salzburg të Austrisë protestohet kundër masave antiCOVID

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 21:47
Foto ilustrim

Kundërshtarët e masave epidemiologjike të qeverisë austriake protestuan sot me një “shëtitje” të përbashkët në qendër të Salzburgut.

Sipas vlerësimeve të policisë, në tubim ishin rreth 3500 pjesëmarrës, që është dukshëm më shumë se në protestat e mëparshme.

Nëpërmjet rrjeteve sociale organizatorët pohojnë se kanë qenë mbi 10 mijë persona, gjë që policia e mohon.

Marshi i protestës kaloi i qetë, me pak raportime për mos mbajtje të maskës dhe shkaktim të dëmeve materiale.

Kundërshtarët e vaksinimit dhe masave të vendosura për shkak të pandemisë në Salzburg protestuan edhe të shtunën, por në atë kohë ishin vetëm 120 të tillë.

Gjithashtu të shtunën, protesta masive u mbajtën në Graz, St. Pölten dhe Klagenfurt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat