ECDC raporton për 42 raste me omicron në BE

Evropë

ECDC raporton për 42 raste me omicron në BE

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Deri më sot, në vendet e Bashkimit Evropian janë identifikuar 42 raste me sforcim koronar omicron, njoftoi Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC).

Infeksionet janë konfirmuar kryesisht tek të rinjtë dhe simptomat e tyre janë zakonisht më të buta, tha presidentja e ECDC Andrea Amon, raportoi Guardian.

“Për të vlerësuar nëse omicron shmang imunitetin, duhet të presim ende derisa të përfundojnë hetimet në laboratorë me mostrat e personave që janë shëruar nga omicron. Kjo pritet pas dy javësh”, shtoi Amon.

Ajo deklaroi se autoritetet shëndetësore të BE-së janë duke vlerësuar edhe gjashtë raste të tjera të mundshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat