Merkel: Vala e katërt e Covid-19 duhet të ndalet

Evropë

Merkel: Vala e katërt e Covid-19 duhet të ndalet

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 20:54
Angela Merkel

Kancelarja në largim e Gjermanisë, Angela Merkel deklaroi se masat e reja të vendosura nga udhëheqësit gjermanë sot synojnë të thyejë valën e katërt të pandemisë së koronavirusit dhe të lehtësojnë presionin mbi njësitë e kujdesit intensiv.

“Vala e katërt duhet të thyhet’’, theksoi Merkel nga Berlini pas konsultimeve midis qeverisë federale dhe asaj shtetërore. Ndër të tjera ajo theksoi ‘’se situata e infektimit po stabilizohej, por në një nivel shumë të lartë’’.

Kancelari i emëruar Olaf Scholz ka bërë sërish thirrje që njerëzit të vaksinohen.

Merkel theksoi se ‘’statusi i vaksinimit të një qytetari nuk do të njihet përgjithmonë në rast të një vaksinimi të dyfishtë, duke theksuar rëndësinë e përforcuesve’’.

Për sa i përket situatës aktuale, Merkel shtoi  se ‘’me ngarkesën e punës në spitale që arrin kufijtë e saj dhe pacientët që transferohen në pjesë të tjera të vendit, nevojitet një “akt solidariteti kombëtar”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat