​ECDC: Mbi 70 përqind e evropianëve plotësisht të vaksinuar

Evropë

​ECDC: Mbi 70 përqind e evropianëve plotësisht të vaksinuar

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 16:26
Ilustrim

Pothuaj 70.7 përqind e popullsisë së përgjithshme në Evropë kanë përfunduar procesin e plotë të vaksinimit kundër COVID dhe 66,3 përqind kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Qendra Evropiane për Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC).

Shkalla e vaksinimit ndryshon gjerësisht në të gjithë kontinentin: përqindjet më të larta të njerëzve që morën dozën e dytë janë vërejtur në Portugali (81.6 përqind), Irlandë (76.4 përqind), Danimarkë (76 përqind), Belgjikë (75.4 përqind) dhe Spanjë ( 74 përqind).

Pas këtyre shteteve pason Italia me 73.3 përqind.

Situata më e keqe është shënuar në Bullgari, ku mbulimi i plotë i vaksinimit është 25.6 përqind e popullsisë (27.2 përqind kanë marrë të paktën një dozë), e ndjekur nga Rumania, me 38.3 përqind të të vaksinuarve me dy doza.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat