Karl Nehammer zgjedhet kancelar i Austrisë

Evropë

Karl Nehammer zgjedhet kancelar i Austrisë

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 17:33
Karl Nehammer

Pas 24 orësh trazirash politike, Partia Popullore në pushtet e Austrisë ka zgjedhur Ministrin e Brendshëm, Karl Nehammer, për të marrë detyrën e kreut të partisë dhe vendit.

Nehammer do të jetë zgjedhja e tretë e partisë për kancelarin brenda disa javësh, pasi Sebastian Kurz u largua nga pushteti në tetor, shkruan BBC.

Të enjten dha dorëheqje edhe nga pozita e liderit të partisë duke u larguar kështu krejtësisht nga politika.

Në po të njëjtën ditë dha dorëheqje edhe Alexander Schallenberg që ishte pasues i Kurz në pozitën e kancelarit.

Schallenberg tha se ishte i bindur se vendi duhet të drejtohej nga i njëjti person si kreu i partisë në pushtet. 

Partia Popullore (ÖVP) është në koalicion me të Gjelbërit, të cilët tërhoqën mbështetjen e tyre për Kurz kur prokurorët thanë se po e hetonin.

Nehammer u tha gazetarëve se ishte një nder dhe privilegj i madh: “Sot u emërova unanimisht nga udhëheqja e ÖVP si kryetar i partisë dhe në të njëjtën kohë si kandidat për kancelar federal”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat