Vjenë, mijëra vetë protestojnë kundër masave bllokuese

Evropë

Vjenë, mijëra vetë protestojnë kundër masave bllokuese

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 16:01
Pamje nga protesta në Vjenë, Austri

Mijëra vetë protestuan në Vjenë të shtunën kundër kufizimeve për të frenuar pandeminë e koronavirusit.

Përballë rritjes së infeksioneve ditore, muajin e kaluar, Austria u bë vendi i parë në Evropën Perëndimore që rivendosi masat e bllokimit. Autoritetet kanë njoftuar gjithashtu se do ta bëjnë të detyrueshëm vaksinimin duke filluar nga muaji shkurt.

Protestuesit mbanin pankarte ku shkruhej: "Unë vendos vetë", "Ta bëjmë Austrinë të madhërishme sërish" e "Zgjedhje të reja", një shenjë e problemeve politike në këtë vend, i cili brenda dy muajsh, ka patur tre kancelarë.

Rreth 1200 oficerë policie monitoruan protestën. Policia tha se do t'u kujtonte marshuesve të mbanin maska dhe se do të ngrinin akuza ndaj atyre që nuk do ta bënin një gjë të tillë.

Këtë javë një komision parlamentar miratoi dyfishimin e kohëzgjatjes së masave kufizuese, në 20 ditë, për të cilën qeveria ka thënë se do të jetë afati maksimal.

Austria, një vend me 8.9 milionë banorë, ka raportuar rreth 1.2 milionë raste me koronavirusit dhe më shumë se 12,000 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Rastet e infeksioneve të reja kanë rënë që nga fillimi i bllokimit./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat