Pacientit në Austri i pritet këmba e gabuar

Evropë

Pacientit në Austri i pritet këmba e gabuar

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Një kirurge në Austri u ndëshkua pasi në maj i preu këmbën e djathtë pacientit dhe gabimi u zbulua dy ditë më vonë.

Një gjykatë në Linz dënoi 43-vjeçaren për neglizhencë të rëndë me 2700 euro gjobë. 5000 euro dëmshpërblim iu dha gruas së pacientit, i cili vdiq pa mbërritur e gjithë çështja në gjykatë.

Pacienti u shtrua në spital në Freistadt majin e kaluar për një amputim të këmbës, por kirurgia shënoi këmbën e gabuar, raporton AFP.

Gabimi u konstatua gjatë ndërrimit të fashës dhe më pas pacientit iu tha se edhe këmba tjetër do t'i amputohej.

Spitali më pas njoftoi se incidenti ishte "rezultat i një sërë rrethanash fatkeqe". Drejtori i spitalit kërkoi falje publike.

Në gjykatë, kirurgu tha se kishte një gabim në “zinxhirin komandues” në sallën e operacionit.

E pyetur se pse ka shënuar këmbën e djathtë dhe jo të majtën, ajo është përgjigjur: Nuk e di.

Pas ngjarjes, ajo u transferua në një spital tjetër. Një rast i ngjashëm ka ndodhur në vitin 1995, kur një mjek në SHBA gjatë një operacioni kuptoi se po i priste këmbën e gabuar një pacienti me diabet, por u detyrua të vazhdonte pasi kishte prerë tashmë muskulin, tendinat kyçe dhe ligamentet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat