​Arrestohet në Paris i dyshuari për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Evropë

​Arrestohet në Paris i dyshuari për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 19:29
Khaled Aedh Al-Otaibi

Një burrë saudit i dyshuar për përfshirje në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi u arrestua në Francë të martën, sipas BBC News.

Khaled Aedh Al-Otaibi u arrestua në aeroportin “Charles-de-Gaulle”, njoftuan mediat franceze.

Ai është një nga 26 sauditët e kërkuar nga Turqia për vrasjen e një gazetari.

Ish-roja mbretërore saudite (33) udhëtoi me emrin e tij dhe u ndalua në gjykatë.

Khashoggi, një kritik i shquar i qeverisë në Riad, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018.

Arabia Saudite tha se ish-gazetari i Washington Post u vra në një "operacion rebel nga një ekip agjentësh të dërguar për ta bindur atë të kthehej në mbretëri".

Megjithatë, zyrtarët turq thanë se agjentët vepruan me urdhra nga nivelet më të larta të qeverisë saudite.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat