Britania e Madhe me masa të reja pas shfaqjes së variantit Omicron të COVID-19

Evropë

Britania e Madhe me masa të reja pas shfaqjes së variantit Omicron të COVID-19

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 20:48
Boris Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson përshkroi masat e reja të coronavirusit gjatë një konference për shtyp.

Njoftimet vijnë mes frikës për variantin e ri të COVID-19, Omicron, i cili raportohet se shumë shpejt shpërndahet në krahasim me variantet e tjera, raporton bbc.

Johnson tha se Anglia do të “kalojë në planin B” dhe do të rifusë udhëzimet për të punuar nga shtëpia nga e hëna, si dhe vendosja e obligueshme e maskave, përfshirë ambientet e mbyllura.

Britania e Madhe do të prezantojë gjithashtu pasaportat e vaksinave në disa vende, tha Johnson.

Për rastet e kontaktit me COVID-19, në vend të izolimit do të vendosen teste ditore, tha udhëheqësi britanik. Masat e reja do të hyjnë në fuqi brenda një jave, shtoi ai.

Ato vijnë pasi qeveria përballet me kritika të ashpra pasi një video e zbuluar tregoi anëtarë të lartë të stafit të Johnsonit duke bërë shaka rreth organizimit të një feste që shkeli masat e izolimit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat