Voa/ Roberta Metsola, Presidentja e re e Parlamentit Evropian

Evropë

Voa/ Roberta Metsola, Presidentja e re e Parlamentit Evropian

Më: 18 janar 2022 Në ora: 23:35
Roberta Metsola

Roberta Metsola, një politikane kristiandemokrate nga Malta, u zgjodh sot në detyrën e Presidentes së Parlamentit Evropian.

Me një mandat prej 2 vitesh e gjysmë, ajo do të zëvendësojë në këtë post David Sassoli, i cili ndërroi jetë javën e kaluar.

Zonja Metsola e cila këtë të martë festoi ditëlindjen e saj të 43, është presidentja më e re e Parlamentit Evropian dhe e treta grua e zgjedhur në këtë post.

“Ndihem e nderuar nga kjo përgjegjësi që po më besoni. U premtoj se do të bëj çmos që në emër të këtij Parlamenti të punoj për të mirën e të gjithë qytetarëve të Bashkimit Evropian. Gjëja e parë që do të doja të bëja si presidente është të mendoj për trashëgiminë e David Sassoli-t. Ai ishte një luftëtar. Ai luftoi për Evropën, për ne, për këtë parlament. Ai besonte tek fuqia e Evropës dhe kapaciteti i saj për të ndjekur një rrugë të veçantë në këtë botë. Faleminderit shumë, David”, tha zonja Metsola, Presidente e Parlamentit Evropian.

Metsola ishte kandidatja e vetme e grupit më të madh të parlamentit. Ajo mori 458 vota nga 616 gjithsej. Prej 11 janarit, pas vdekjes së zoti Sassoli ajo ishte presidente në detyrë.

Politikania 43-vjeçare do të drejtojë një institucion të BE-së, i cili është bërë më i fuqishëm me kalimin e viteve dhe ka qenë vendimtar në hartimin e politikave të bllokut prej 27-vendesh për çështje të tilla si ekonomia dixhitale, ndryshimet klimatike dhe Brexit.

Parlamenti Evropian përfaqëson 450 milionë qytetarët e BE-së dhe shpesh cilësohet si “zemra e demokracisë evropiane”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat