Protestë kundër dhunës policore në Bruksel

Evropë

Protestë kundër dhunës policore në Bruksel

Më: 22 janar 2022 Në ora: 20:45
Foto nga vendi i ngjarjes

Rreth 200 persona protestuan kundër racizmit dhe dhunës policore në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel.

Protestuesit u mblodhën përpara stacionit qendror të trenave (Gare Central) në Bruksel me pankarta në duar dhe hodhën slogane kundër racizmit.

Në fjalimet e tyre kundër dhunës policore në rritje dhe projektligjit të ri të sigurisë në Belgjikë, protestuesit kërkuan nga njësitë e sigurisë zbardhjen e ngjarjeve raciste dhe zbulimin e strukturave raciste në njësitë e policisë.

Protestuesit mbajtën në duar pankarta me mbishkrimet: “Së bashku kundër racizmit në radhët e njësive të sigurisë”, “Ndaloni dhunën policore”, “Racizmi përçan” dhe “Ndaloni brutalitetin e policisë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat