Mali i Zi shpall non grata një diplomat rus

Evropë

Mali i Zi shpall non grata një diplomat rus

Më: 4 mars 2022 Në ora: 14:00
Ilustrim

Ministria e Punëve të Jashtme e Mali të Zi ka bërë të ditur se ka shpallu non grata një diplomat të akredituar në Ambasadën e Federatës Ruse.

Ambasadorit rus i është dorëzuar sot një notë formale për atë vendim, ku parashikohet një afat prej 72 orësh për t’u larguar nga vendi, shkruan Radio Televizioni i Malit të Zi.

Lexo edhe: LIVE: Rusia merr kontrollin e centralit bërthamor ukrainas pas sulmit, frikë për katastrofë “10 herë më të madhe se Çernobili”

“Arsyeja e marrjes së këtij vendimi është vlerësimi i organeve përkatëse të sigurisë në Mal të Zi për aktivitetet e diplomatit rus, të cilat janë në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike”, thuhet në deklaratë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat